Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće. Kolačić je mala tekstualna datoteka u izvornom kodu web stranice koja web stranici omogućuje slanje informacija na korisnikov uređaj za pregledavanje ili preglednik te pristup podacima koje kolačić pohranjuje na korisnikovom uređaju za pregledavanje. Više informacija o tome kako kolačići funkcioniraju i kako ih koristimo, kao i informacije o promjeni jednom zadanih postavki kolačića možete pronaći ovdje.

Marketinški Kolačići su kolačići za ciljano oglašavanje koji pohranjuju informacije o ponašanju korisnika praćenjem navika i povijesti pregledavanja, što omogućuje prikaz ciljanih oglasa trećih strana. Web stranica ina.hr ne koristi kolačiće ove vrste.

Ne koristimo kolačiće ove vrste.

Uvijek omogućeno

Obavezni kolačići su kolačići nužno potrebni za pravilno funkcioniranje web stranice koji olakšavaju korištenje stranice. Bez upotrebe ovih kolačića, dijelovi web stranice neće ispravno funkcionirati, stoga nije moguće onemogućiti ove kolačiće.

Statistički kolačići su kolačići koji omogućuju praćenje broja posjeta i prometa kako bismo izmjerili i poboljšali izvedbu web stranice. Prema zadanim postavkama, ovi su kolačići uvijek onemogućeni kada se web stranica otvori te se aktiviraju samo uz pristanak korisnika. Pristanak korisnika se može povući u bilo kojem trenutku.

Financijski rezultati za 2018. godinu

INA: rast neto prihoda od prodaje za 20 % u 2018. godini

Ključna postignuća

  • EBITDA INA Grupe iznosi 3.489 milijuna kuna, 3 % više nego u 2017. godini
  • Neto prihod od prodaje povećao se za 20 % te iznosi 22.349 milijuna kuna
  • Kapitalna ulaganja iznose 1.817 milijuna kuna, što je porast od 30 % u odnosu na 2017. godinu
  • Neto novac iz poslovnih aktivnosti povećao se za 10 %

Zagreb, 21. veljače 2019. – U 2018. godini prihodi INA Grupe porasli su za 20 % u odnosu na prethodnu godinu. Pozitivan rezultat potaknut je rastom u svim djelatnostima, a posebice zbog viših cijena ugljikovodika i veće prodaje. U isto vrijeme, EBITDA je ostala na istoj razini kao prošle godine s CCS EBITDA bez jednokratnih stavki u iznosu od 3.116 milijuna kuna. Dobit iz osnovne djelatnosti povećala se za 19 % u odnosu na 2017. te iznosi 1.687 milijuna kuna.

EBITDA Istraživanja i proizvodnje bez jednokratnih stavki je porasla za 23 % te iznosi 3.014 milijuna kuna, sa značajno višom realiziranom cijenom ugljikovodika što je kompenziralo zrelu strukturu imovine i smanjenje proizvodnje ugljikovodika za 7 %. CCS EBITDA Rafinerija i marketinga uključujući Trgovinu na malo bez jednokratnih stavki iznosila je 286 milijuna kuna u 2018. godini, što je 581 milijun kuna manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine, s pojednostavljenim slobodnim novčanim tokom djelatnosti u iznosu od (784) milijuna kuna, naglašavajući potrebu za provedbom novog programa INA R&M Novi smjer 2023.

U usporedbi s 2017. godinom, kapitalna ulaganja su se povećala za 30 % i iznose 1.817 milijuna kuna. Omjer duga i kapitala je ostao na niskoj razini od 12,2 % s neto dugom na kraju godine u iznosu od 1.642 milijuna kuna.

Izjava predsjednika Uprave Ine gospodina Sándora Fasimona:
“Nakon 2017., koja je bila rekordna za Ininu dividendu u posljednjih nekoliko godina, INA Grupa je u 2018. godini ponovno ostvarila vrlo snažan rezultat. INA je iskoristila tržišne uvjete te povećala prodaju i EBITDA, dok su prihodi porasli za dodatnih 20% u odnosu na snažan rezultat 2017. godine, na razinu od preko 22 milijarde kuna.
Istraživanje i proizvodnja nafte i plina, kao glavni generator novca tvrtke, imali su koristi od povećane cijene Brenta, kao i projekata rasta. EBITDA djelatnosti premašila je 3 milijarde kuna, što je 22% više nego u 2017. godini. Inina kupnja udjela ENI-ja u podmorskim plinskim poljima na sjevernom Jadranu predstavlja najveće preuzimanje posljednjih godina, pokazujući fokus na ulaganja u kojima se može postići povrat. Ipak, razdoblje povoljnog vanjskog okruženja za Istraživanje i proizvodnju nafte i plina ne bi trebalo uzimati zdravo za gotovo te je potrebno osigurati dugoročnu održivost svih djelatnosti. Prirodni pad proizvodnje ostaje izazov zbog zrelosti Ininih resursa proizvodnje nafte i plina, međutim u tijeku su brojni projekti usmjereni na rješavanje tog pitanja.
Rafinerije i marketing i dalje su opterećene novčanim gubicima rafinerijskog poslovanja. Ipak, povećanje kapitalnih ulaganja pokazuje Ininu opredijeljenost održavanju vertikalno integriranog poslovnog modela. Kapitalna ulaganja INA Grupe porasla su za 30%, od čega se većina odnosi na rafinerijsko poslovanje: uglavnom na projekt Spliter propan-propilen u Rijeci, kao i na druge rafinerijske razvojne projekte. Maloprodaja ostaje usmjerena na širenje portfelja roba i usluga koje se nude kupcima, zajedno s regionalnom ekspanzijom. Povećanje mreže u Crnoj Gori u 2018. godini dokaz je budućeg fokusa Ine na regionalna tržišta, dok konstantan rast marže negoriva pokazuje održivost ulaganja u navedeni segment.
U 2019. godini očekuju se daljnje investicije zajedno sa sveobuhvatnom provedbom programa INA R&M Novi smjer 2023, čiji je cilj osigurati dugoročnu budućnost održivog i profitabilnog poslovanja.Priloženi dokument