Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće. Kolačić je mala tekstualna datoteka u izvornom kodu web stranice koja web stranici omogućuje slanje informacija na korisnikov uređaj za pregledavanje ili preglednik te pristup podacima koje kolačić pohranjuje na korisnikovom uređaju za pregledavanje. Više informacija o tome kako kolačići funkcioniraju i kako ih koristimo, kao i informacije o promjeni jednom zadanih postavki kolačića možete pronaći ovdje.

Marketinški Kolačići su kolačići za ciljano oglašavanje koji pohranjuju informacije o ponašanju korisnika praćenjem navika i povijesti pregledavanja, što omogućuje prikaz ciljanih oglasa trećih strana. Web stranica ina.hr ne koristi kolačiće ove vrste.

Ne koristimo kolačiće ove vrste.

Uvijek omogućeno

Obavezni kolačići su kolačići nužno potrebni za pravilno funkcioniranje web stranice koji olakšavaju korištenje stranice. Bez upotrebe ovih kolačića, dijelovi web stranice neće ispravno funkcionirati, stoga nije moguće onemogućiti ove kolačiće.

Statistički kolačići su kolačići koji omogućuju praćenje broja posjeta i prometa kako bismo izmjerili i poboljšali izvedbu web stranice. Prema zadanim postavkama, ovi su kolačići uvijek onemogućeni kada se web stranica otvori te se aktiviraju samo uz pristanak korisnika. Pristanak korisnika se može povući u bilo kojem trenutku.

Financijski rezultati za 2019. godinu

INA nastavlja s rastom prihoda u 2019. godini

Ključna postignuća

  • Neto prihod od prodaje povećao se za 1 % te iznosi 22.597 milijuna kuna
  • Kapitalna ulaganja iznose 2.150 milijuna kuna, što je povećanje od 18 %
  • Prodaja rafinerijskih proizvoda povećala se za 12 % u Hrvatskoj i za 10 % u BiH
  • Neto novčani tijek iz poslovnih aktivnosti iznosi 2.862 milijuna kuna, što je povećanje od 1 %

Zagreb, 20. veljače 2020. – U 2019. godini prihodi INA Grupe iznose 22.597 milijuna kuna, što je unatoč izazovnijem vanjskom okruženju stabilan rezultat u odnosu na 2018. godinu. CCS EBITDA bez jednokratnih stavki dosegla je 2.897 milijuna kuna, uglavnom zbog smanjenja Brent cijene nafte za 10 %. Kapitalna ulaganja povećala su se za 18 % u odnosu na isto razdoblje prošle godine te su iznosila 2.150 milijuna kuna, s povećanim ulaganjima u djelatnost Rafinerija i marketinga.

U 2019. godini su prihodi Istraživanja i proizvodnje nafte i plina iznosili 3.745 milijuna kuna, a EBITDA bez jednokratnih stavki 2.356 milijuna kuna, što je rezultat 9 % niže ostvarene cijene ugljikovodika te smanjene razine proizvodnje ugljikovodika za 3 %. Iako je u Egiptu ostvarena veća razina proizvodnje, ukupna razina proizvodnje zabilježila je pad kao posljedica prirodnog pada proizvodnje na hrvatskim poljima, posebno onima plinskima.

CCS EBITDA bez jednokratnih stavki Rafinerija i marketinga uključujući Usluge kupcima i maloprodaju iznosila je 557 milijuna kuna te se povećala za 271 milijun kuna u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Slobodni novčani tok segmenta iznosio je (779) milijuna kuna u 2019. godini zbog negativnog novčanog toka Rafinerija i marketinga. Glavni događaji godine za rafinerijsko poslovanje uključivali su opsežan remont koji je završen u prvoj polovici 2019. godine te konačnu odluku o ulaganju u projekt izgradnje postrojenja za obradu teških ostataka, najveću investiciju u povijesti Ine u Hrvatskoj. U isto vrijeme, prodaja je bila stabilna uz iskorištavanje tržišnih uvjeta. Maloprodajne količine povećale su se za 3 % uslijed boljeg poslovanja u Hrvatskoj te širenja maloprodajne mreže u Crnoj Gori.

Omjer duga i kapitala iznosio je 18,5 %, uz neto dug na razini od 2.554 milijuna kuna na kraju 2019. godine. Neto novčani tijek iz poslovnih aktivnosti iznosi 2.862 milijuna kuna, što je povećanje od 1 %

Izjava predsjednika Uprave Ine gospodina Sándora Fasimona:

„U 2019. godini INA Grupa uspjela je ostvariti stabilne prihode u zahtjevnom okruženju.

Proizvodnja sirove nafte ostala je stabilna, a povećana razina aktivnosti u Egiptu već je počela davati rezultate, ublažavajući pad domaće proizvodnje. Ipak, 10 % niže razine cijene Brent nafte utjecale su i na prihode i na EBITDA-u.

U Rafinerijama i marketingu 2019. je bila godina puna događanja, i to pozitivnih. Dovršen je veliki remont Rafinerije nafte Rijeka vrijedan 800 milijuna kuna, a rezultati tog projekta već su vidljivi kroz poboljšanju strukturu proizvoda. Osim toga, donesena je konačna odluka o ulaganju u projekt obrade teških ostataka, što predstavlja najveću investiciju kompanije u novijoj povijesti, vrijednu približno 4 milijarde kuna. Puštanjem u pogon novog postrojenja, što je planirano u 2023., struktura proizvoda u Rafineriji nafte Rijeka dodatno će se poboljšati povećanjem udjela isplativih bijelih proizvoda. Cilj ovog projekta, kao i ostalih aktivnosti u skladu s programom INA R&M Novi smjer 2023., jest zaustaviti trenutačno negativni slobodni novčani tok u našem rafinerijskom poslovanju te dugoročno ostvariti održivo i profitabilno poslovanje.

Što se tiče redovitih aktivnosti, povećana je prodaja na ključnim tržištima Hrvatske i BiH, čime je dodatno učvršćena Inina vodeća pozicija, uz stalna poboljšanja u maloprodaji, koja najbolje rezultate bilježi na tržištima Hrvatske i Crne Gore.“