Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće. Kolačić je mala tekstualna datoteka u izvornom kodu web stranice koja web stranici omogućuje slanje informacija na korisnikov uređaj za pregledavanje ili preglednik te pristup podacima koje kolačić pohranjuje na korisnikovom uređaju za pregledavanje. Više informacija o tome kako kolačići funkcioniraju i kako ih koristimo, kao i informacije o promjeni jednom zadanih postavki kolačića možete pronaći ovdje.

Marketinški Kolačići su kolačići za ciljano oglašavanje koji pohranjuju informacije o ponašanju korisnika praćenjem navika i povijesti pregledavanja, što omogućuje prikaz ciljanih oglasa trećih strana. Web stranica ina.hr ne koristi kolačiće ove vrste.

Ne koristimo kolačiće ove vrste.

Uvijek omogućeno

Obavezni kolačići su kolačići nužno potrebni za pravilno funkcioniranje web stranice koji olakšavaju korištenje stranice. Bez upotrebe ovih kolačića, dijelovi web stranice neće ispravno funkcionirati, stoga nije moguće onemogućiti ove kolačiće.

Statistički kolačići su kolačići koji omogućuju praćenje broja posjeta i prometa kako bismo izmjerili i poboljšali izvedbu web stranice. Prema zadanim postavkama, ovi su kolačići uvijek onemogućeni kada se web stranica otvori te se aktiviraju samo uz pristanak korisnika. Pristanak korisnika se može povući u bilo kojem trenutku.

Financijski rezultati za prvih devet mjeseci i treće tromjesečje 2018. godine

INA: povećan prihod od prodaje u prvih 9 mjeseci 2018. godine  

Ključna postignuća

  • EBITDA[1]INA Grupe iznosi 2.685 milijuna kuna
  • Neto dug iznosi 1.136 milijuna kuna, a odnos duga i kapitala je na niskoj razini od 8,8%
  • Ukupna kapitalna ulaganja iznose 912 milijuna kuna
  • U odnosu na isto razdoblje 2017., neto prihod od prodaje povećao se za 21 %

Zagreb, 26. listopada 2018. – U prvih 9 mjeseci 2018. godine, prihodi INA Grupe porasli su za 21 % u odnosu na isti period prošle godine te iznose 16.227 milijuna kuna. Rezultat je ostvaren većom prodajom rafinerijskih proizvoda zajedno s višim cijenama nafte i naftnih derivata. CCS EBITDA bez jednokratnih stavki smanjila se za 10 % u odnosu na isto razdoblje u 2017. godini te iznosi 2.217 milijuna kuna kao rezultat nižeg doprinosa Rafinerija i marketinga, uključujući Trgovinu na malo. EBITDA je na sličnoj razini kao i u prvih 9 mjeseci 2017. godine te iznosi 2.685 milijuna kuna.

EBITDA Istraživanja i proizvodnje bez jednokratnih stavki je porasla temeljem značajno viših cijena ugljikovodika te iznosi 2.162 milijuna kuna što je rast od 11 % u usporedbi s istim periodom prošle godine, dok se proizvodnja ugljikovodika zbog prirodnog pada smanjila za 9 %. CCS EBITDA Rafinerija i marketinga uključujući Trgovinu na malo iznosi 339 milijuna kuna. Zbog veće razine prerade u rafinerijama u trećem tromjesečju 2018. godine, EBITDA je porasla za 34 % te iznosi 807 milijuna kuna, unatoč nižim razinama prerade u prvom dijelu 2018. godine nastalima zbog planiranih aktivnosti održavanja. Maloprodaja goriva umjereno je poboljšana s rastom maloprodajne mreže.

U usporedbi s prvih devet mjeseci 2018. godine kapitalna ulaganja su se povećala te iznose 912 milijuna kuna, uz stalni fokus na ulaganja u Hrvatskoj. U isto vrijeme neto dug je smanjen na 1.136 milijuna kuna na kraju trećeg tromjesečja 2018. godine s omjerom duga i kapitala ispod 9%.

Izjava predsjednika Uprave Ine gospodina Sándora Fasimona:
„Porast cijena nafte i povoljno okruženje u Istraživanju i proizvodnji nastavljaju pozitivno utjecati na poslovanje Ine i u 2018. godini. Ukupni utjecaj na Inine prihode bio je značajan, s više od 20 % povećanja, a dobit je nadmašila razinu iz istog razdoblja 2017. godine.
Istraživanje i proizvodnja i dalje nadoknađuju prirodni pad aktivnostima na projektu EOR i kampanjom revitalizacije zrelih polja. Zahvaljujući navedenim aktivnostima proizvodnja domaće nafte ostala je stabilna, dok se ublažavanje prirodnog pada proizvodnje plina pokazalo većim izazovom, barem do finalizacije ugovora s ENI-jem za koncesijska područja u Sjevernom Jadranu.
Količine rafinerijske prerade povećane su u trećem tromjesečju te su nadoknađeni zaostaci uzrokovani redovitim i planiranim aktivnostima održavanja provedenima početkom godine, a rezultati su nešto viši u usporedbi s istim razdobljem u 2017. godini. Košaricu sirove nafte nastavljamo proširivati, čime se mijenja struktura proizvodnje, ali obrađujemo i profitabilnije sirovine.
Unatoč poboljšanoj EBITDA Rafinerija i marketinga, uključujući Trgovinu na malo, novčani tok je ostao negativan, naglašavajući potrebu za promjenom prema održivom poslovanju i pametnim ulaganjima u tržišnim uvjetima koji se stalno mijenjaju. Usmjereni smo na održiva, profitabilna ulaganja koja osiguravaju povrat, kako bismo povećali našu konkurentnost na regionalnom tržištu.
Umjeren rast maloprodaje u skladu je sa sezonskim kretanjima, dok rast na tržištu Bosne i Hercegovine potvrđuje Ininu čvrstu poziciju na ključnim tržištima. Pozitivni rezultati i kontinuirano povećanje prodaje najbolji su pokazatelji da INA pruža visokokvalitetnu uslugu i zadovoljava potrebe tržišta.“


[1]EBITDA = EBIT + amortizacija i umanjenje vrijednosti (neto)Priloženi dokument