Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće. Kolačić je mala tekstualna datoteka u izvornom kodu web stranice koja web stranici omogućuje slanje informacija na korisnikov uređaj za pregledavanje ili preglednik te pristup podacima koje kolačić pohranjuje na korisnikovom uređaju za pregledavanje. Više informacija o tome kako kolačići funkcioniraju i kako ih koristimo, kao i informacije o promjeni jednom zadanih postavki kolačića možete pronaći ovdje.

Marketinški Kolačići su kolačići za ciljano oglašavanje koji pohranjuju informacije o ponašanju korisnika praćenjem navika i povijesti pregledavanja, što omogućuje prikaz ciljanih oglasa trećih strana. Web stranica ina.hr ne koristi kolačiće ove vrste.

Ne koristimo kolačiće ove vrste.

Uvijek omogućeno

Obavezni kolačići su kolačići nužno potrebni za pravilno funkcioniranje web stranice koji olakšavaju korištenje stranice. Bez upotrebe ovih kolačića, dijelovi web stranice neće ispravno funkcionirati, stoga nije moguće onemogućiti ove kolačiće.

Statistički kolačići su kolačići koji omogućuju praćenje broja posjeta i prometa kako bismo izmjerili i poboljšali izvedbu web stranice. Prema zadanim postavkama, ovi su kolačići uvijek onemogućeni kada se web stranica otvori te se aktiviraju samo uz pristanak korisnika. Pristanak korisnika se može povući u bilo kojem trenutku.

FINANCIJSKI REZULTATI ZA PRVO POLUGODIŠTE 2021. GODINE

Poboljšano vanjsko okruženje odrazilo se i na rezultate INA Grupe

  • Vanjsko okruženje se oporavilo u prvom polugodištu 2021. što je imalo pozitivan učinak na rezultate INA Grupe, međutim pandemija iz 2020. godine i dalje je prisutna.
  • Istraživanje i proizvodnja nafte i plina ponovno su postali najveći generator novca kompanije, usprkos prirodnom padu proizvodnje.
  • Nastavili su se strateški projekti poput Projekta nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka, a kapitalna ulaganja u Rafinerije i marketing čine gotovo polovicu ukupnih Ininih ulaganja
  • Ključna postignuća:
  • Neto prihod od prodaje iznosi 9.270 milijuna kuna
  • Dobit iznosi 534 milijuna kuna
  • EBITDA iznosi 1.239 milijuna kuna
  • CAPEX iznosi 609 milijuna kuna
  • Pojednostavljeni slobodni novčani tijek iznosi 448 milijuna kuna

 

Zagreb, 29. srpnja 2021. – Drugo tromjesečje 2021. godine pokazuje nastavak oporavka eksternog okruženja, s cijenom nafte Brent većom od 60 dolara po barelu i cijenom plina CEGH od 24 eura za MWh. Potražnja za proizvodima porasla je gotovo na razinu razdoblja prije krize na ključnim tržištima, no pandemija COVID-19 još nije gotova, stoga je opravak ekonomije i dalje neizvjestan.

EBITDA INA Grupe premašila je 1,2 milijardi kuna dok je neto dobit prvog polugodišta 2021. iznosila 534 milijuna kuna. Istraživanje i proizvodnja nafte i plina snažno su profitirali od više cijene ugljikovodika te su povećali EBITDA za 64 %, na 911 milijuna kuna, usprkos 11 % manjoj proizvodnji uslijed prirodnog pada. Rafinerije i marketing, uključujući Usluge kupcima i maloprodaju također su profitirali od povećanih cijena nafte i proizvoda kroz pozitivnu revalorizaciju zaliha. Doprinos Maloprodaje ostao je snažan – prodajne količine porasle su za 11 %, što je u skladu s popuštanjem ograničenja za putovanja i općim oporavkom tržišta, dok i segment negoriva pokazuje stalan rast.

Ulaganja su povećana u svim djelatnostima u usporedbi s prvim polugodištem 2020., a strateška ulaganja se nastavljaju, pri čemu je fokus na Projektu nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka. Na neto dobit utjecala je i isplata višegodišnje akumulirane dividende OMV Slovenija u iznosu od 160 milijuna kuna. Sve zajedno rezultiralo je snažnim financijskim položajem, s niskom razinom neto duga od 2.011 milijuna kuna te omjerom duga i kapitala od 16,9 %.

 

Izjava predsjednika Uprave Ine, gospodina Sándora Fasimona:

“2021. godina nastavlja ukazivati na optimističnije buduće okruženje, što i nije iznenađenje nakon neviđenih poteškoća koje je 2020. donijela svjetskoj ekonomiji. Oporavak cijena nafte i plina, pri čemu je cijena nafte Brent premašila čak i 70 dolara u kraćim razdobljima, je dobrodošao znak, ne samo za Inu već i za cijelu industriju nafte i plina. Povećanje prihoda Ine od 31 % je snažan rezultat, iako brojevi još nisu na razinama od prije krize, kao što su bili u prvom polugodištu 2019.

U takvom okruženju, djelatnost Istraživanje i proizvodnja nafte i plina je ponovno preuzela poziciju najvećeg generatora novca. Ipak, ne smijemo previdjeti da je ovaj rezultat potaknut vanjskim čimbenicima. Nastavljeni trend smanjenja proizvodnje i zrela struktura imovine ostaju izazov za Istraživanje i proizvodnju nafte i plina te je potrebno neprestano ulaganje kako bi djelatnost zadržala svoju snažnu poziciju.

Rafinerijsko poslovanje je također profitiralo od većih cijena, a ovisno o ekonomskim kretanjima uzrokovanih pandemijom, i dalje postoji rizik za buduću potražnju. Iz tog razloga moramo ostati pripremljeni za brze reakcije ako tržište opet postane volatilno. Strateški Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka je u tijeku, pri čemu ulaganja u Rafinerije i marketing čine više od polovine ukupnih ulaganja Ine.