Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće. Kolačić je mala tekstualna datoteka u izvornom kodu web stranice koja web stranici omogućuje slanje informacija na korisnikov uređaj za pregledavanje ili preglednik te pristup podacima koje kolačić pohranjuje na korisnikovom uređaju za pregledavanje. Više informacija o tome kako kolačići funkcioniraju i kako ih koristimo, kao i informacije o promjeni jednom zadanih postavki kolačića možete pronaći ovdje.

Marketinški Kolačići su kolačići za ciljano oglašavanje koji pohranjuju informacije o ponašanju korisnika praćenjem navika i povijesti pregledavanja, što omogućuje prikaz ciljanih oglasa trećih strana. Web stranica ina.hr ne koristi kolačiće ove vrste.

Ne koristimo kolačiće ove vrste.

Uvijek omogućeno

Obavezni kolačići su kolačići nužno potrebni za pravilno funkcioniranje web stranice koji olakšavaju korištenje stranice. Bez upotrebe ovih kolačića, dijelovi web stranice neće ispravno funkcionirati, stoga nije moguće onemogućiti ove kolačiće.

Statistički kolačići su kolačići koji omogućuju praćenje broja posjeta i prometa kako bismo izmjerili i poboljšali izvedbu web stranice. Prema zadanim postavkama, ovi su kolačići uvijek onemogućeni kada se web stranica otvori te se aktiviraju samo uz pristanak korisnika. Pristanak korisnika se može povući u bilo kojem trenutku.

Financijski rezultati za prvo polugodište 2018.

INA: snažan rast neto prihoda od prodaje u prvom polugodištu 2018. godine

Ključna postignuća

  • Neto prihod od prodaje povećao se za 13% i iznosi 9.495 milijuna kuna
  • Neto dug iznosi 701 milijun kuna i 65% je manji u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a omjer duga i kapitala je smanjen na razinu od 5,8%
  • Ukupna kapitalna ulaganja iznose 518 milijuna kuna
  • Operativni novčani tok povećao se za 22% na 1.197 milijuna kuna

Zagreb, 27. srpnja 2018. – Prihodi INA Grupe su u prvom polugodištu 2018. godine porasli za 13% u odnosu na isto razdoblje 2017. godine te iznose 9.495 milijuna kuna. Pozitivan trend uglavnom je rezultat veće prodaje. Zbog nižeg doprinosa Rafinerija i marketinga, uključujući Trgovinu na malo, CCS EBITDA je u blagom padu i iznosi 1.328 milijuna kuna, međutim to nije oslabilo operativni novčani tok koji je u iznosu od 1.197 milijuna kuna bio 22% viši nego u istom razdoblju prošle godine. Neto dobit iznosi 533 milijuna kuna.

Istraživanje i proizvodnja nafte i plina ostvarili su rast EBITDA-e bez jednokratnih stavki za 6% u usporedbi s prvim polugodištem 2017. godine te ona iznosi 1.478 milijuna kuna. CCS EBITDA Rafinerija i marketinga uključujući Trgovinu na malo dosegla je 91 milijun kuna u prvom polugodištu 2018. Planirane aktivnosti održavanja u prvom tromjesečju 2018. utjecale su na razinu prerade u rafinerijama, dok je maloprodaja goriva poboljšana zajedno s prodajom robe široke potrošnje koja je nastavila kontinuirano rasti.

Kapitalna ulaganja u prvom polugodištu 2018. iznosila su 518 milijuna kuna. Neto dug je istovremeno smanjen na samo 701 milijun kuna na kraju prvog polugodišta 2018. godine s omjerom duga i kapitala ispod 6%.

Izjava predsjednika Uprave Ine gospodina Sándora Fasimona:

„Prvo polugodište 2018. godine se pokazalo kao pozitivno razdoblje za ukupne rezultate Ine. Veća prodaja i povoljnije vanjsko okruženje u Istraživanju i proizvodnji doprinijeli su zadržavanju prihoda na visokoj razini.
Zahvaljujući aktivnostima na EOR projektu i dodatnim razvojnim projektima, domaća proizvodnja sirove nafte nastavlja rasti, ublažavajući prirodni pad proizvodnje plina koji je očekivan zbog zrelog portfelja. Na zaustavljanje pada proizvodnje u narednim godinama će također utjecati i finalizacija transakcije s Enijem za koncesije na području Sjevernog Jadrana.

Količine rafinerijske prerade nešto su niže u usporedbi s istim razdobljem u 2017. godini te su u skladu s redovitim i planiranim aktivnostima održavanja, no ulažemo velike napore kako bi poslovanje bilo održivo. Košarica sirove nafte se stalno proširuje te se prerađuju isplativije sirovine.

Umjeren rast maloprodaje u skladu je sa sezonskim kretanjima, a stalno proširenje usluga povezanih s robom široke potrošnje ostaje naš prioritet u nadolazećem razdoblju.
Razdoblje prilično povoljnog vanjskog okruženja, barem što se tiče poslovanja Istraživanja i proizvodnje, treba iskoristiti za daljnju racionalizaciju poslovanja i jačanje naše pozicije na tržištu  jer se volatilnost tržišta opet može pokazati izazovnom.“Priloženi dokument