Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće. Kolačić je mala tekstualna datoteka u izvornom kodu web stranice koja web stranici omogućuje slanje informacija na korisnikov uređaj za pregledavanje ili preglednik te pristup podacima koje kolačić pohranjuje na korisnikovom uređaju za pregledavanje. Više informacija o tome kako kolačići funkcioniraju i kako ih koristimo, kao i informacije o promjeni jednom zadanih postavki kolačića možete pronaći ovdje.

Marketinški Kolačići su kolačići za ciljano oglašavanje koji pohranjuju informacije o ponašanju korisnika praćenjem navika i povijesti pregledavanja, što omogućuje prikaz ciljanih oglasa trećih strana. Web stranica ina.hr ne koristi kolačiće ove vrste.

Ne koristimo kolačiće ove vrste.

Uvijek omogućeno

Obavezni kolačići su kolačići nužno potrebni za pravilno funkcioniranje web stranice koji olakšavaju korištenje stranice. Bez upotrebe ovih kolačića, dijelovi web stranice neće ispravno funkcionirati, stoga nije moguće onemogućiti ove kolačiće.

Statistički kolačići su kolačići koji omogućuju praćenje broja posjeta i prometa kako bismo izmjerili i poboljšali izvedbu web stranice. Prema zadanim postavkama, ovi su kolačići uvijek onemogućeni kada se web stranica otvori te se aktiviraju samo uz pristanak korisnika. Pristanak korisnika se može povući u bilo kojem trenutku.

Financijski rezultati za prvo polugodište 2019. godine

INA je udvostručila ulaganja u Hrvatskoj u prvoj polovici 2019. godine

Ključna postignuća

  • EBITDA[1]INA Grupe iznosi 1.122 milijuna kuna
  • Neto prihod od prodaje povećao se za 3 % te iznosi 9.794 milijuna kuna
  • Kapitalna ulaganja iznose 1.183 milijuna kuna, što je povećanje od 128 %
  • Neto novac iz poslovnih aktivnosti iznosi 1.009 milijuna kuna

Zagreb, 26. srpnja 2019. – U prvom polugodištu 2019. godine prihodi INA Grupe iznosili su 9.794 milijuna kuna, a CCS EBITDA bez jednokratnih stavki dosegla je 1.175 milijuna kuna. Dobit[2]iznosi 188 milijuna kuna, uglavnom zbog nepovoljnog rafinerijskog okruženja i marži. 
EBITDA Istraživanja i proizvodnje nafte i plina smanjila se za 14 % na 1.238 milijuna kuna kao rezultat niže ostvarene cijene ugljikovodika i neznatno manje proizvodnje. Ipak, proizvodnja sirove nafte u Hrvatskoj i Egiptu bila je viša zbog povećanih razradnih aktivnosti i viših investicija.

CCS EBITDA bez jednokratnih stavki Rafinerija i marketinga uključujući Usluge kupcima i maloprodaju je pala na (10) milijuna kuna, pri čemu je glavni uzrok rezultata pogoršano rafinerijsko okruženje. Maloprodajne količine povećale su se za 4% kao rezultat boljeg poslovanja u Hrvatskoj i širenja maloprodajne mreže u Crnoj Gori.
Prvu polovicu 2019. godine obilježile su investicije. Kapitalna ulaganja su se i više nego udvostručila u prvom polugodištu 2019. godine na razinu od 1.183 milijuna kuna uglavnom potaknuta ulaganjima u rafinerijsko poslovanje. Ulaganja u Hrvatskoj iznose 992 milijuna kuna, više nego duplo u usporedbi s istim periodom prošle godine. Omjer duga i kapitala povećao se na 14 % uz neto dug na razini od 1.763 milijuna kuna što i dalje odražava stabilnu bilancu.

Izjava predsjednika Uprave Ine gospodina Sándora Fasimona: 
“Prvo polugodište 2019. godine za Inu je bilo razdoblje intenzivnih ulaganja. Ukupan iznos investicija dosegao je gotovo 1,2 milijarde kuna, od čega je većina utrošena u Hrvatskoj. Kapitalna ulaganja u rafinerijsko poslovanje u iznosu većem od 800 milijuna kuna više su nego utrostručena u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, a odnose se uglavnom na remont Rafinerije nafte Rijeka, jedan od najvećih u povijesti kompanije. Tijekom ovog remonta zamijenjena je glavna kolona na postrojenju za atmosfersku destilaciju te su završeni brojni drugi radovi s ciljem stvaranja održivog i efikasnog rafinerijskog poslovanja. Takvo ulaganje pokazuje Ininu predanost daljnjem razvoju ove djelatnosti, zajedno s dodatnim aktivnostima u sklopu programa INA R&M Novi smjer 2023.
Manje povoljno vanjsko okruženje negativno je utjecao na rezultate, no INA je ipak uspjela iskoristiti rast potražnje, kako na domaćem tako i na tržištu Bosne i Hercegovine. Rezultati djelatnosti Usluge kupcima i maloprodaja nastavili su rast u segmentu negoriva, a dodatno je doprinijelo povećanje mreže u Crnoj Gori, što dokazuje snagu Ininog brenda kao prvog izbora kupaca na regionalnim tržištima. U Istraživanju i proizvodnji, porast proizvodnje nafte djelomično je neutralizirao nižu proizvodnju prirodnog plina. Rast ukupne proizvodnje nafte rezultat je povećanja domaće proizvodnje nafte, kao i dodatne proizvodnje u Egiptu zbog povećanih ulaganja na tom području. Ipak, pad cijene Brenta od 7 % negativno je utjecao na rezultat djelatnosti u usporedbi s istim razdobljem 2018. godine. Unatoč zahtjevnom vanjskom okruženju ukupni prihodi INA Grupe povećani su za 3 % te iznose gotovo 10 milijardi kuna.
INA ostaje financijski stabilna kompanija te u drugoj polovici 2019. godine očekujemo uspješan nastavak poslovanja.“


[1]EBITDA = EBIT + Amortizacija i umanjenje vrijednosti (neto)
[2]Dobit razdoblja bez jednokratnih stavki

Priloženi dokument