Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće. Kolačić je mala tekstualna datoteka u izvornom kodu web stranice koja web stranici omogućuje slanje informacija na korisnikov uređaj za pregledavanje ili preglednik te pristup podacima koje kolačić pohranjuje na korisnikovom uređaju za pregledavanje. Više informacija o tome kako kolačići funkcioniraju i kako ih koristimo, kao i informacije o promjeni jednom zadanih postavki kolačića možete pronaći ovdje.

Marketinški Kolačići su kolačići za ciljano oglašavanje koji pohranjuju informacije o ponašanju korisnika praćenjem navika i povijesti pregledavanja, što omogućuje prikaz ciljanih oglasa trećih strana. Web stranica ina.hr ne koristi kolačiće ove vrste.

Ne koristimo kolačiće ove vrste.

Uvijek omogućeno

Obavezni kolačići su kolačići nužno potrebni za pravilno funkcioniranje web stranice koji olakšavaju korištenje stranice. Bez upotrebe ovih kolačića, dijelovi web stranice neće ispravno funkcionirati, stoga nije moguće onemogućiti ove kolačiće.

Statistički kolačići su kolačići koji omogućuju praćenje broja posjeta i prometa kako bismo izmjerili i poboljšali izvedbu web stranice. Prema zadanim postavkama, ovi su kolačići uvijek onemogućeni kada se web stranica otvori te se aktiviraju samo uz pristanak korisnika. Pristanak korisnika se može povući u bilo kojem trenutku.

INA objavila financijske rezultate za prvo tromjesečje 2015.

Ključna postignuća

  • U prva tri mjeseca 2015. EBITDA[1] INA Grupe iznosi 707 milijuna kuna
  • Snažan porast domaće proizvodnje ugljikovodika od 20% u odnosu na isto razdoblje prošle godine
  • Financijski položaj kompanije ostaje snažan uz daljnje smanjenje neto duga za 10% u odnosu na prvo tromjesečje 2014. godine.
  • Uloženo 236 milijuna kuna, od čega je 80% uloženo u Hrvatskoj

Zagreb, 30. travnja 2015. – U prva tri mjeseca 2015. EBITDA INA Grupe iznosi 707 milijuna kuna, dok je dobit iz osnovne djelatnosti na razini od 318 milijuna kuna, a neto dobit 50 milijuna kuna. Kompanija je u ovom razdoblju uložila 236 milijuna kuna, od čega je 189 milijuna uloženo u Hrvatskoj, a 47 milijuna u inozemstvu.

Na operativne rezultate kompanije značajno je utjecala prepolovljena cijena Brent nafte, kao i nepovoljne regulatorne mjere; smanjenje regulirane cijene plina i udvostručenje naknade za eksploataciju negativno su utjecali na rezultate u iznosu od 134 milijuna kuna u odnosu na prvo tromjesečje 2014. Unatoč tome, financijski položaj kompanije ostao je snažan uz daljnje smanjenje neto duga za 10% u odnosu na prvo tromjesečje 2014. godine.

Segment djelatnosti istraživanje i proizvodnja nafte i plina zabilježio je porast od 6% u proizvodnji ugljikovodika, podržan posebno snažnim povećanjem domaće proizvodnje sirove nafte od 20% u odnosu na prvo tromjesečje 2014. uslijed intenzivnih remontnih radova i optimizacije proizvodnih aktivnosti. EBITDA Segmenta iznosi 870 milijuna kuna, dok je ukupan rezultat bio pod negativnim utjecajem smanjenih cijena sirove nafte i nepovoljnih regulatornih odluka; stopa naknade za eksploataciju porasla je s 5% na 10%, počevši od 26. ožujka 2014. godine, dok je regulirana cijena prirodnog plina za kućanstva smanjena s 2, 2 kn/m3 na 1,7 kn/m3 od travnja 2014. godine, što je rezultiralo znatno nižom prosječnom realiziranom cijenom ugljikovodika. Dodatno smanjenje na 1,6 kn/m3 je na snazi, ali će ono imati negativan učinak na rezultat drugog tromjesečja 2015. nadalje. Kapitalna ulaganja Segmenta iznosila su 148 milijuna kuna; u Hrvatskoj je uloženo 106 milijuna kuna, dok su ulaganja u inozemstvu iznosila 42 milijuna kuna.

Segment djelatnosti rafinerije i marketing (uključujući Trgovinu na malo) zabilježio je čistu CCS[2] EBITDA u iznosu od (53) milijuna kuna, što predstavlja poboljšanje u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Poboljšanje je rezultat unaprijeđene operativne učinkovitosti u maloprodajnom poslovanju, kao i poboljšane strukture prodaje u kombinaciji s učincima niže cijene sirove nafte, a čime je smanjen i trošak vlastite potrošnje i gubitaka. Kapitalna ulaganja Segmenta djelatnosti rafinerije i marketing u prvom tromjesečju 2015. iznosila su 27 milijuna kuna.

Poslovanje Segmenta djelatnosti trgovina na malo poboljšano je, djelomično zbog  zaustavljanja pada prodaje i poboljšanih marži. Ukupne prodajne količine iznosile su 197 kt, bilježeći porast od 1% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Ulaganja Segmenta djelatnosti trgovina na malo dosegnula su 11 milijuna kuna.

G. Zoltán Áldott, predsjednik Uprave Ine, ovom je priliko izjavio „INA je u prvom  tromjesečju 2015. godine povećala proizvodnju nafte u Hrvatskoj za čak 20% u odnosu na isto razdoblje prošle godine, zahvaljujući poboljšanju učinkovitosti bušotina i razvojnim projektima pokrenutima prethodnih godina. Rezultati su istovremeno bili opterećeni drastičnim padom cijene sirove nafte i nepovoljnim regulatornim promjenama na domaćem tržištu koje su utjecale na trgovinu plinom. Proizvodnja plina u istom razdoblju pokazuje blagi porast, dok je u prodaji prirodnog plina zabilježen oštar pad zbog smanjenja potražnje i jačanja konkurencije.

Niža cijena nafte imala je umjereno pozitivan učinak na rafinerijsko poslovanje, ali je ukupni rezultat ipak ostao negativan.  Rafinerijska CCS EBITDA bilježi značajan napredak, ali to je i dalje daleko od dobiti koju su ostvarile rafinerije s povoljnijom strukturom imovine i proizvoda, što zajedno s pogoršanim okruženjem cijena nafte naglašava potrebu za optimizacijom imovine i stalnim praćenjem troškova. U Trgovini na malo zabilježen je blagi rast količina (za 1%) i pomak prema premium gorivima, pod utjecajem nižih cijena goriva.

Zadržavanje snažnog financijskog položaja Društvu omogućuje da nastavi s provođenjem investicijskih programa te traži nove mogućnosti za razvoj poslovanja. Omjer kapitalnih ulaganja i EBITDA u posljednjih 12 mjeseci iznosi 67%, što je uglavnom u skladu s  dugoročnim planovima menadžmenta.

S obzirom na vrlo nestabilne cijene ugljikovodika, kao i velike promjene deviznog tečaja, 2015. godina Društvu će donijeti mnoge izazove, ali menadžment ostaje predan osiguravanju održivog poslovanja i stvaranju novih vrijednosti za dioničare“.Priloženi dokument